Margaret River Gourmet Escape 2016 presented by Audi - 2017 National Finalist: Local Tickets Best Regional Event

Results

about

2018

TFH Hire Services Best Sporting Event

  • WINNER: Gold Coast 2018 Commonwealth Games
  • Urban Polo Series, Polo Events Australia
  • Monster Energy AUS-X Open Sydney 2017, SX Holdings
  • Santos Tour Down Under 2018

 

Visit Sunshine Coast Best Tourism Event

  • WINNER: Vivid Sydney 2018, Destination NSW
  • Santos Tour Down Under 2018
  • White Night Melbourne 2018 and White Night Ballarat 2018, David
    Atkins Enterprises
  • Australian Tourism Exchange 2018 South Australian Showcase Dinner, InFront Events & Novatech

 

State and Territory Winners:
QLD: Birdsville Big Reg Bash 2017, Big Run Events
ACT: Summernats 31, 2018

Best Charity or Cause-Related Event

  • WINNER: Hawaiian Ride for Youth 2018, Youth Focus
  • Emerald Ball 2018, The Children’s Hospital at Westmead
  • Special Olympics SOAR & ROAR Festival
  • Bloody Long Walk – National Series 2017, Sorted Events
  • Untold Melbourne 2018, Neonormal

 

State and Territory Winner:
QLD: RACQ International Women’s Day Fun Run 2018, Mater Foundation

Best Congress or Conference

  • WINNER: 2018 IEEE International Conference on Robotics and Automation,
    ICMS Australasia
  • IBM Think Australia 2018, GPJ Australia
  • Telstra Vantage 2017, Imagination
  • Mumbrella360 2018

 

EVENTelec Best Cultural, Arts or Music Event

  • WINNER: 29th Annual Byron Bay Bluesfest 2018
  • Splendour in the Grass 2017
  • Vivid Sydney 2018, Destination NSW
  • Adelaide Fringe 2018

 

State and Territory Winners:
QLD: Griffith Opera on the Beach – Aida 2017
WA: The Karijini Experience 2018
VIC: White Night Melbourne 2018 and White Night Ballarat 2018

Cvent Best Corporate Event

  • WINNER: Project Botanicals – A Journey to the Edges of Taste, Music &
    Imagination 2017, The Round Table Communications
  • AWS Summit Sydney 2018, GPJ Australia
  • Telstra Vantage 2017, Imagination
  • Truly Madly Deeply Melbourne Part 3 2018, Marriner Group

 

State and Territory Winners:
QLD: Harcourts Australia National Conference 2018

Best Exhibition, Trade or Consumer Show

  • WINNER: Trade 2018: The Trade and Investment Program of the Gold Coast 2018 Commonwealth Games, Office of the Commonwealth Games, Queensland State Government
  • AWS Summit Sydney 2018, GPJ Australia

Coates Hire Best Community Event

  • WINNER: Living Smart Festival 2017, Lake Macquarie City Council
  • City of Perth Australia Day Skyworks 2018
  • White Night Melbourne 2018 and White Night Ballarat 2018, David
    Atkins Enterprises
  • Bowral Classic 2017, Yaffa Media

 

State and Territory Winners:
QLD: RACQ MotorFest 2017
SA: Voices of Christmas 2017, Novatech Creative Event Technology

ShowTex Australia Best Small Event

  • WINNER: Lights of Christmas (The) – Rockhampton 2017, Illuminart / The
    Cathedral College, Rockhampton
  • SeeChange Jervis Bay Arts Festival 2018, Jervis Bay and Basin Arts Inc
  • Buskers by the Creek 2017
  • Whyalla’s uneARTh festival 2018, Whyalla City Council

 

State and Territory Winners:

WA: Ningaloo Centre Launch 2017, Illuminart / Shire of Exmouth
NT: #secretkidsbusiness 2017, City of Darwin

Aggreko Best New Event

  • WINNER: The Big Anxiety Festival of Arts + Science + People 2017
  • Hills Illuminate 2017, Illuminart / Rouse Hill Town Centre
  • Australia Day Live at the Quay! 2018, Department of Premier and Cabinet NSW

 

Viking Rentals Best Regional Event

  • WINNER: Splendour in the Grass 2017
  • Queensland Garden Expo 2017, Sunshine Coast Branch of Nursery and Garden Industry Qld
  • Christmas in July – Winter Wonderlights 2017, Sovereign Hill
  • Bowral Classic 2017, Yaffa Media

 

State and Territory Winners:
WA: Northam Balloon Fiesta 2017, Shire of Northam
TAS: Bloomin’ Tulips Festival 2017, Waratah-Wynyard Council

Best Achievement in Design, Look or Theming

  • WINNER: Stagekings for their work on Pop-Up Globe 2018
  • Imagination for their work on Sammsung’s The Night. Reimagined @ Vivid 2018
  • David Atkins Enterprises for their work on White Night Melbourne
    2018 and White Night Ballarat 2018
  • GPJ Australia for their work on AWS Summit Sydney 2018

 

Best Achievement in Marketing, Communication or Sponsorship

  • WINNER: Sunshine Coast Regional Council for their work on Horizon Festival of Arts and Culture 2017
  • Sold Out Events for Gold Coast 2018 Commonwealth Games, Sponsorship Program Delivery: Longines, Tafe Queensland, Elastoplast, Aggreko and Sold Out Events
  • Sekisui House Australia for their work on Brisbane Ice Cream Festival 2018
  • Cellarmasters for their work on Touring Cellar Door 2017/2018

 

Best Technical Achievement or Innovation

  • WINNER: Mediatec Asia Pacific for their work on the Australian Open Series with Tennis Australia 2017/2018
  • The Electric Canvas for their work on Gold Coast 2018 Commonwealth Games Opening and Closing Ceremonies 2018
  • Imagination for their work on Samsung’s The Night. Reimagined @ Vivid 2018
  • David Atkins Enterprises for their work on White Night Melbourne 2018

eps australia Best Achievement in Venue Management

  • WINNER: Sydney Showground for their work at Sydney Olympic Park
  • Melbourne Cricket Club for their work at the MCG
  • Q Station, Sydney Harbour National Park for their work at Q Station

 

Best New Product

  • WINNER: EventsAIR for their EventStream Engage Feature
  • Rock and Roll Team Building for their Rock with the Culture of Indigenous Australia Workshop
  • Venuemob
  • Clever Event Technology for their O-tix Capture App

 

Best Event Service

  • WINNER: Intelligent Risks for their work in risk, security and crisis management
  • PBM Safety for their work in onsite emergency, risk and safety management services
  • ExpoNet for their work in exhibition and event design, project management and build services
  • Stagekings for their work in creating stages and structure for events

 

Best Achievement in Event Education or Training

  • WINNER: TAFE Queensland for their Gold Coast 2018 Commonwealth Games Training Partnership
  • Kenvale College for their work on From Field to Fibre: Fashion Events, 2018 Sydney Royal Easter Agricultural Show
  • Holmesglen Institute for their Victorian State School’s Spectacular Partnership

 

Best Achievement in Entertainment

  • WINNER: David Atkins Enterprises for their work on White Night Melbourne 2018
  • Shane International Events & Entertainment for their work on Tinker Tailor’s Magical Toy Shop 2017

 

Young Achiever of the Year

  • WINNER: Natasha Gosper nominated by cievents
  • Katrina Sioufi nominated by GPJ Australia
  • Nikaylie Pulbrook, nominated by Sold Out National Event Management

 

Event Producer of the Year

  • WINNER: David Atkins nominated by David Atkins Enterprises
  • Ryan Barwood nominated by Heathwood & Co
  • Natalie Pronin nominated by GPJ Australia
  • Clare Dawson nominated by Forum Group Events & Marketing

 

Small Event Management Company of the Year

  • WINNER: Wingman Events & Brand Activation
  • Team Lacey Consultancy
  • CIS Event Management
  • Wrapped Creations

 

Event Management Company of the Year

  • WINNER: Belle Laide Events
  • Rizer
  • GPJ Australia
  • Event Planet

Click here to download all results from previous years.