2012 Winners & Finalists

Australian Event of the Year
  • Handa Opera on Sydney Harbour - Opera Australia

Sydney Olympic Park Best Sporting Event
  • WINNER: 2012 Santos Tour Down Under - Events South Australia
  • Apia International Sydney 2012 - Tennis Australia
  • Paspaley Polo in the City - Event Planet Pty Ltd

Best Tourism Event*
  • WINNER: 2012 Santos Tour Down Under - Events South Australia

Best Charity or Cause-Related Event
  • WINNER: Hawaiian Ride for Youth 2012 – Youth Focus Incorporated
  • Camp Quality Supper Club - Camp Quality
  • Mother's Day Classic 2012 - Women in Super

CIM Magazine Best Meeting or Conference
  • WINNER: Mumbrella360 - Focal Attractions Pty Ltd
  • Cisco Live 2012 - Cisco Systems Australia Pty Ltd
  • Events with Moore & Gluepot Productions

Best Cultural, Arts or Music Event
  • WINNER: Handa Opera on Sydney Harbour - Opera Australia
  • Outpost 2011 - Sydney Harbour Federation Trust
  • The 23rd Annual Bluesfest Byron Bay - Bluesfest Pty Ltd

Best Corporate Event
  • WINNER: By Design Group Corporate Showcase - Atlantic Group [v] Companies
  • AIME Welcome Reception - Melbourne Convention + Visitors Bureau
  • Wintergarden Launch Event - LOUD events

Best Exhibition
  • WINNER: Asia- Pacific’s International Mining Exhibition 2011 - Reed Exhibitions Australia
  • Asia-Pacific Incentives & Meetings Expo (AIME) - Melbourne Convention + Visitors Bureau
  • MasterChef LIVE 2011 - Brand Events Pty Ltd

Coates Hire Best Community Event
  • WINNER: The Light in Winter- Fed Square Pty Ltd
  • Autumn Vibes (SMH Autumn of the Arts) - The Royal Botanic Gardens & Domain Trust
  • Moomba 2012 - City of Melbourne
Academy of Wedding Planners Best Private Event
  • WINNER: Nadine and Elie’s Wedding - Staging Connections
  • Belinda & Andrew's Wedding - Decor It
  • Luke & Jenn's Melbourne Wedding - Georgeous

Best New Event
  • WINNER: Outpost 2011 - Sydney Harbour Federation Trust
  • Toy and Game Expo - O2C Pty Ltd

Best Regional Event
  • WINNER: Ulysses AGM Event Mildura 2012 - Mildura Rural City Council
  • Clicquot in the Snow (Veuve Clicquot Australia) - Event Planet Pty Ltd
  • Wodonga Children's Fair - Wodonga City Council

Best Achievement in Design, Look or Theming
  • WINNER: The Electric Canvas for their work on Vivid Sydney
  • George P Johnson Pty Ltd for their work on Emirates Melbourne Cup Birdcage Marquee 2011
  • Imagination Australia Pty Ltd for their work on 2011 Sydney New Year’s Eve

Best Achievement in Catering
  • WINNER: Belinda Franks Catering for their work on Paspaley Polo in the City 2011
  • Blanco Food and Events for their work on Penfolds Magill Estate - Trade Consumer Master Class

Best Achievement in Marketing, Communication or Sponsorship*
  • WINNER: Sydney Harbour Federation Trust for their work on Outpost 2011

Best Achievement in Sustainability
  • WINNER: Kogarah City Council for their Major Events and Citizenship Ceremonies
  • The 23rd Annual Bluesfest Byron Bay - Bluesfest Pty Ltd

Best Technical Achievement or Innovation
  • WINNER: Global Entries Online for their work on Equestrian Events
  • Norwest Productions Pty Ltd for their work on Handa Opera on the Harbour - La Traviata
  • SOTA Creative for their work on Subaru Australia Dealer Principle Launch Event of the MY12 Impreza and XV
Best Venue
  • WINNER: Sydney Convention and Exhibition Centre
  • RACV City Club
  • Sydney Showground

Best Product or Service
  • WINNER: Bespoke Luxury Bathroom Module - Splashdown Event Services Pty Ltd
  • Eventfinder.com.au - Peer Group Media
  • Global Entries Online - Global Internet Technologies Australia Pty Ltd

Best Education or Training Program
  • WINNER: William Angliss Institute Events Certificate, Diploma and Advanced Diploma of Events
  • Sunshine Coast Events Network - Sunshine Coast Council
  • Technical Performance Operations and Skills (TOPS) Traineeship - Staging Connections

Best Export
  • WINNER: David Atkins Enterprises
  • Song Division Pty Ltd
  • The Electric Canvas

Young Achiever of the Year
  • WINNER: Laura Sage - Event Planet Pty Ltd
  • Belinda Ancora - The Three Piece Suit
  • Brigitte Jonas - Out There Productions Australia Pty Ltd

Entertainer of the Year
  • WINNER: Harmony and Darryl Lovegrove
  • Soul Mystique
  • The Leading Men

Event Manager of the Year
  • WINNER: Event Planet Pty Ltd
  • George P Johnson Pty Ltd
  • Humm Pty Ltd

Lifetime Achievement Award
  • Mary Lopez AM
  • Lena Malouf CSEP AIFD
  • John Allen AM
  • *only one entry scored above the minimum average raw score to become a finalist